Váradi László szakmai önéletrajza
Váradi László 1948-ban született Gyulán. Általános iskolai tanulmányait Sarkadon végezte, majd Budapesten a Bánki Donát Gépipari Technikumban érettségizett. Ezt követően a gödöllői Agrártudományi Egyetemen 1972-ben szerzett mezőgazdasági gépészmérnöki, majd 1974-ben vízgépész szakmérnöki diplomát. Diplomaszerzését követően két évig a szarvasi Öntözési Kutatóintézetben (ÖKI) dolgozott, mint tudományos segéd-munkatárs, majd 1975-től nyugdíjazásáig a szarvasi Halászati és Öntözési Kutatóintézet (HAKI) munkatársa, illetve 1991 és 2012 között az intézet vezetője volt. PhD fokozatát 2001-ben szerezte a Debreceni Agrártudományi Egyetemen víztakarékos és környezet-barát haltermelő rendszerek fejlesztése témakörben. E területen végzett, illetve végez ma is kutatási-fejlesztési, szaktanácsadási és oktatási munkát itthon és külföldön.
Munkásságával hozzájárult, hogy a HAKI egy 1974 és 1980 között végrehajtott FAO/UNDP program keretében kapott kezdeti támogatást követően Európa egyik vezető intézményévé vált az édesvízi akvakultúra fejlesztés területén. Az intézet menedzsment mellett aktívan részt vett K+F programok végrehajtásában hazai és nemzetközi programok keretében. 1980 és 1999 között több fejlődő országban (pl. Brazília, Irán, Kína, Kuba, Laosz, Lesotho, Pápua Új Guinea, Vietnám) dolgozott szakértőként, illetve projekt menedzserként. Munkássága során kiemelkedő szerepet játszott Magyarország EU-s kapcsolatainak, illetve a kelet- és nyugat európai kapcsolatok fejlesztésében az édesvízi akvakultúra területén. Megalapítója volt a Közép és Kelet Európai Akvakultúra Központok Hálózatának (NACEE), amelynek alapítása óta (2004) elnöke. Az Európai Akvakultúra Szövetség (EAS) 2006-ban elnöknek választotta, amely pozíciót két éven keresztül látta el. Ma is aktív szereplője különböző európai programoknak és projekteknek. Több mint 200 tudományos és szakmai cikk szerzője, hazai és nemzetközi konferenciák rendszeresen felkért előadója. Előadóként és szakértőként aktívan részt vesz a szakmai és tudományos képzésben, tagja a Debreceni Egyetem Állattenyésztési Tudományok Doktori Iskolájának. A Magyar Akvakultúra Szövetség elnöke és a Halászat szaklap főszerkesztője. A nemzetközi kapcsolatok ápolásának és fejlesztésének elismeréseként 2013-ban megkapta a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést. Munkásságát az Európai Akvakultúra Termelők Szövetsége (FEAP) az „Európai Akvakultúra Kiválósága” díjjal ismerte el 2015-ben.
Váradi László nemzetközi munkássága Európán kívül elsősorban Ázsiához, illetve a régióban kiemelten Laoszhoz kötődik, ahol 1980-ban dolgozott először FAO szakértőként. Azt követően aktív résztvevője volt közös kutatási-fejlesztési és oktatási programoknak a mezőgazdaság és az akvakultúra területén. Fontos szerepe volt, illetve van a magyar kormány által Laosznak felajánlott kötött segélyhitel programok előkészítésében és végrehajtásában. Munkájával hozzájárult két magyar-laoszi vegyesvállalat (APD és ADC) megalapításához. A laoszi élelmiszerlánc biztonsági rendszer fejlesztésére irányuló 2016-ban indult kötött segélyhitel program magyar fővállalkozójának a Vitafort Agro Ázsia Zrt.-nek a vezérigazgatója. A Laoszi Népi Demokratikus Köztársaság Magyarországi Tiszteletbeli Konzulja és a Magyar-Laoszi Baráti Társaság társ-elnöke.